Barbara Piasecka Johnson z domu Piasecka (ur. 25 lutego 1937 w Staniewiczach, zm. 1 kwietnia 2013 w Sobótce[1]) – polska bizneswoman, historyk sztuki, filantropka, kolekcjonerka.
Absolwentka historii sztuki Uniwersytetu Wrocławskiego. Kontynuowała studia w Rzymie, po czym przybyła do Stanów Zjednoczonych. Zatrudniona przez drugą żonę S. J. Johnsona jako kucharka i pokojówka. Barbara jednak nie potrafiła dobrze gotować. Wkrótce została pokojówką. Po roku zrezygnowała z pracy pokojówki. Seward J. Johnson zaproponował jej, zgodne z wykształceniem Barbary, stanowisko kuratora swej nowej kolekcji dzieł sztuki. W roku 1971 została jego trzecią żoną. Małżeństwo to trwało 12 lat, do śmierci męża w roku 1983, po czym rozpoczął się proces sądowy wytoczony przez dzieci Sewarda w sprawie majątku po mężu Barbary, w tym koncernu Johnson & Johnson. Proces zakończył się przyznaniem Barbarze 350 milionów dolarów[2] i po 30 mln dla każdego z dzieci Johnsona. Barbara odziedziczony majątek powiększyła.
W roku 2001 Forbes[3] zaliczył Barbarę Piasecką Johnson do 20 najbogatszych kobiet na świecie. W 2011 roku Barbara Piasecka Johnson znalazła się na 393. miejscu wśród najbogatszych ludzi na świecie według czasopisma Forbes[3]. Jej majątek szacowany był na 2,9 miliarda USD. Po śmierci męża przebudowała rodzinną posiadłość w Princeton i nazwała ją Jasna Polana. W jej kolekcji dzieł sztuki znalazł się m.in. obraz Święta Prakseda przypisywany J. Vermeerowi, obrazy Atremisii Gentileschi[4], Fra Filippo Lippi[5] i inne. Mieszkała w Monte Carlo, a kilka ostatnich lat przed zgonem w Sobótce[6]. Uczestniczyła w wielu akcjach dobroczynnych w Polsce.
Została pochowana na Cmentarzu św. Wawrzyńca we Wrocławiu
Strona KuPamięci wykorzystuje pliki cookie ("ciasteczka") w celu
zapewnienia dostępu do treści (więcej informacji).
Zmiana ustawień dotyczących przechowywania ciasteczek możliwa jest
bezpośrednio z poziomu Twojej przeglądarki.