W dniu 16 marca 2009 r. odszedł od nas Bogdan Nowicki, o czym powiadamiają pogrążeni w głębokim smutku Żona, Synowie, Brat, Wnuczek, Synowa, Bratowa i Rodzina.
Nazywany przez znajomych i przyjaciół „Bodzio” był postacią szczególną; jako człowiek - niezwykle wrażliwy, kochający świat, ale ten bez fałszu, obłudy i pozorów, o wielu talentach i zainteresowaniach; jako artysta - wybitnie uzdolniony plastyk, reżyser filmów animowanych, scenograf i scenarzysta. Zwracał szczególną uwagę na piękno w otaczających go obiektach. W życiu towarzyszyła mu zawsze pasja jaką posiadał do architektury, geografii i historii.
Niezależnie od historii losów wielką wartością dla niego była rodzina. W jego towarzystwie każdy czuł się wspaniale, bo zawsze był „duszą” tego co działo się wokół niego. Z tego też powodu w naszych myślach był i pozostanie zawsze młody.
Mając niejednokrotnie możliwości wyjazdu za granicę na stałe, zawsze pozostał wierny Polsce, w szczególności miejscom, w których czuł sie najlepiej - w pracowni na Warszawskiej Starówce i w drewnianym letnim domu w lesie nad Narwią.
Przez cały okres swojej pracy zawodowej był związany ze Studiem Miniatur Filmowych w Warszawie, współpracując z innymi kolegami ze studia w Krakowie, Bielsku-Białej, Poznaniu czy też Łodzi. Wielokrotnie nagradzany był za swoje dokonania w filmie animowanym w kraju i za granicą. Utrzymywał kontakty ze swoim środowiskiem zawodowym do końca, był członkiem Stowarzyszenia Filmowców Polskich i Związku Polskich Artystów Malarzy i Grafików.
W 2008 r. jako jeden z pionierów polskiej animacji został uhonorowany przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego najwyższym odznaczeniem - złotą odznaką „Gloria Artis”.
Bodziu, Pozostaniesz na zawsze w naszym sercu i pamięci.
Z jego ostatnich podręcznych zapisków: „Jest tyle sposobów, żeby być szczęśliwym !” „Na chwilę zabłądziliśmy w piękne miejsce …w naszym życiu. Ale to była tylko chwila.” „Dobrze, że mnie tu nie ma. Jestem u siebie. Jestem na wewnętrznej emigracji …”.
Filmografia Bogdana Nowickiego:
http://www.filmpolski.pl/fp/index.php/413391
|