Grażyna Kowalska – absolwentka Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach oraz Wydziału Radia i Telewizji tegoż Uniwersytetu /1980 rok/. Magister Nauk Politycznych a przede wszystkim dziennikarka i poetka Od 1994 roku wydała 10 tomików poezji: „Co z serca odejść nie chce”, „Symfonia zdarzeń”, „Niebo bez drzwi”, „Okruchy”, „Lustra”,„Memento”, „Tylko muzyka”, „Jest taka kraina”, „Gdy pióro zatrzyma chwilę”, „Ponad światem ponad czasem”.
Wiersze z dwóch pierwszych tomików, zainspirowały krakowskich aktorów do stworzenia spektaklu pt. „Jesienny spacer”, wystawionego w 1996 r. w Krakowie. Poezję z kilku tomików śpiewają znani artyści m.in. Ewa Kabsa, Michał Bajor, Marek Bałata, Hanna Samson /sopran koloraturowy opery w Salzburgu/. Od lat, jej wiersze zamieszcza wiele czasopism i publikacji.
Grażyna Kowalska stworzyła cykl koncertów muzyczno-poetyckich do własnych wierszy. Do udziału w koncertach zaprosiła i zaprasza takich artystów jak: Grażyna Barszczewska, Danuta Błażejczyk, Ewa Kabsa, Ewa Serwa, Danuta Stankiewicz, Michał Bajor, Marek Bałata, Vadim Brodski, Marcin Czyżewski, Jan Korwin Kochanowski, Jan Jakub Należyty, Jerzy Romaniuk, Konstanty Wileński, zespół saksofonistów „Sax Brothers”, grupa klezmerska Va Banque”, kwartety instrumentalne, soliści baletu i wielu innych.
W całym kraju odbyło się bardzo wiele spotkań poetyckich oraz koncertów. Najczęściej były one prezentowane w Warszawie - Pałac na Wodzie w Łazienkach Królewskich, Pałac Porczyńskich, Centrum Kultury i Sztuki a w Krakowie - m.in. w Starej Synagodze, w Muzeum Judaika, amfiteatrze Radia Kraków, Scenie Moliere...
Grażyna Kowalska w 2003 r. stworzyła cykl „Koncertów Nadziei”, które były grane w Auli Centrum Onkologii a dedykowane osobom chorym na raka.
W 2006 r. po raz pierwszy zorganizowała koncert poetycko-muzyczny, tłumaczony równocześnie na język migowy, aby mogły w nim uczestniczyć również osoby niedosłyszące, które na co dzień nie mają możliwości bezpośredniego obcowania z kulturą w takiej formie.
W 1992 r. została uhonorowana statuetką „Srebrny AS”. W 1997 r. za dorobek poetycki otrzymała nagrodę „Złote Pióro”. W 2003 r. Minister Kultury uhonorował ją Odznaką „Zasłużony Działacz Kultury”. Promowała twórczość młodzieży z obszarów wiejskich.
Dziennikarka Grażyna Kowalska przez 14 lat pracowała w Telewizji Polskiej jako starszy publicysta Dziennika TV oraz Wiadomości TV. Relacjonowała z kamerą ważne wydarzenia polityczno-gospodarcze w kraju i na świecie.
Przygotowywała materiały filmowe z pielgrzymek Papieża Jana Pawła II. Stworzyła cykl niecodziennych etiud filmowych, dotyczących Powstania Warszawskiego, Powstania w Gettcie oraz Zaduszek. Była autorką co tygodniowych spotkań telewizyjnych z ministrem Jackiem Kuroniem na początku lat 90 – tych. Prowadziła także wydania Dziennika TV oraz Wiadomości TV.
Bliskie Jej były również klimaty rozgłośni radiowych, gdzie przez 5 lat była członkiem Rady Nadzorczej w Krakowie i Olsztynie. Wiele lat była członkiem Stowarzyszenia Publicystów Polonijnych , Stowarzyszenia Dziennikarzy, a także ZAiKS –u, Związku Literatów Polskich oraz Polskiej Unii Onkologii.
Kochała literaturę, malarstwo impresjonistów. Była wielką pasjonatką historii II wojny światowej.
Przynoszę dziś Tobie Garść marzeń roześmianych, które noc gwiazdami ozłaca Kielich tęczy utkany z diamentowych obłoków, Szczęście, które w sercu miłością się mieni, Smugę księżycowego blasku
Jej Wysokość Grazynka
mając 26 lat
Rodzinne
Grażyna Kowalska
Wieczny odpoczynek racz im dać Panie...
Kraków 1966
Poezja-jej życie:)
Już niedługo następna rocznica, przyjdziemy z kwiatami:( Zapalimy lampki, zrobi się cieplej:(
Strona KuPamięci wykorzystuje pliki cookie ("ciasteczka") w celu
zapewnienia dostępu do treści (więcej informacji).
Zmiana ustawień dotyczących przechowywania ciasteczek możliwa jest
bezpośrednio z poziomu Twojej przeglądarki.