KuPamięci.pl
Kliknij, aby dopisać się do listy

ks. Romuald Biniak


* 17.01.1941

 

+ 27.11.2010

Miejsce pochówku: Koło Sanktuarium Nowych Męczenników w Bydgoszczy,ul. Bł. ks. Jerzego Popiełuszki

,

woj. kujawsko-pomorskie

pokaż wszystkie
wpisy (1)
Licznik odwiedzin strony
8568

Ks. Romuald Biniak (1941 - 2010)
prałat Jego Świątobliwości Jana Pawła II, proboszcz parafii pw. Świętych Polskich Braci Męczenników,
kustosz Sanktuarium Nowych Męczenników w Bydgoszczy

urodził się 17 stycznia 1941 r. w Bydgoszczy, syn Jana (stolarza) i Stefanii z domu Wieczorek. Naukę rozpoczął w Szkole Podstawowej nr 21, a następnie kontynuował w II Liceum Ogólnokształcącym im. Mikołaja Kopernika w Bydgoszczy. W 1959 r. zdał maturę, tego samego roku rozpoczął naukę w Wyższym Seminarium Duchownym w Gnieźnie. Będąc klerykiem w latach 1961−1963 odbywał służbę wojskową w Jednostce Wojsk Rakietowych w Żarach koło Żagania.

Po odbyciu służby wojskowej powraca do seminarium gnieźnieńskiego, gdzie kontynuje studia. W dniu 21 listopada 1965 r. otrzymał z rąk biskupa Lucjana Bernackiego święcenia kapłańskie w Katedrze Gnieźnieńskiej. W latach 1965–1966 był wikariuszem w Toruniu-Podgórzu - parafia pw. Apostołów Piotra i Pawła, następnie w latach 1966–1967 posługę swoją pełnił w Barcinie, w parafii pw. św. Jakuba. Od 1967 r. pracował w Katedrze Gnieźnieńskiej. Jednocześnie w latach 1973−1976 studiował w Prymasowskim Studium Teologii Życia Wewnętrznego w Warszawie. 1 września 1976 r. prymas Polski, ks. kardynał Stefan Wyszyński, nominował ks. R. Biniaka na proboszcza parafii pw. Świętych Polskich Braci Męczenników w Bydgoszczy. W tym samym roku rozpoczęto budowę pierwszego po II wojnie światowej kościoła w Bydgoszczy, którą ukończono w 1982 r. Konsekracja kościoła przez kard. Józefa Glempa odbyła się w 1986 r.

W 1985 r. ks. Prymasa Józef Glemp mianował go na członka kolegium konsultatorów Archidiecezji Gnieźnieńskiej. W 1987 r. został wyniesiony do godności Kapelana Jego Świątobliwości Jana Pawła II, a w 1995 r. do godności prałata jego świątobliwości. Od maja 1991 r. był dziekanem Dekanatu IV – Bydgoszcz Wyżyny. W 1999 r. był przewodniczącym Kościelnego Komitetu Wizyty Apostolskiej papieża Jana Pawła w Bydgoszczy. Dzięki jego działaniom w 2009 r. odsłonięto drzwi spiżowe, a w następnym roku drzwi z królewskimi orłami. Owocem tych poczynań było wprowadzenie przez drzwi spiżowe 19 października 2010 r. relikwiarza Błogosławionego ks. Jerzego Popiełuszki z jego relikwiami.

W latach 80. wspierał działaczy walczących w opozycji o wolną Polskę. Kościół na Wyżynach, w tym czasie, stał się jednym z głównych ośrodków modlitwy za ojczyznę. W 1982 r. był współzałożycielem i kapelanem pierwszego w historii bractwa pozawarszawskiego Domu Archikonfraterii Literackiej przy parafii. W 1983 r. był jednym z inicjatorów powstania Komitetu Organizacyjnego Tygodnia Kultury Chrześcijańskiej w Bydgoszczy. Z jego inicjatywy19 października 1985 r. w pierwszą rocznicę męczeńskiej śmierci ks. Jerzego Popiełuszki odsłonięto pomnik ku czci zamordowanego.

W 1989 r. założył pierwsze w województwie kujawsko-pomorskim Hospicjum im. Bł. ks. Jerzego Popiełuszki. Jako dyrektor tej placówki niejednokrotnie odbierał wyróżnienia m.in. „Przedsiębiorstwo Fair Play” czy „Złoty Stetoskop”. Placówka ta rokrocznie opiekuje się około 1 tys. osób chorych w oddziale stacjonarnym, dziennego pobytu i domach. Ks. Prałat Romuald Biniak z ogromną pasją organizował rozmaite spotkania charytatywne i koncerty, z których dochód przeznaczał na tę placówkę. Dzięki temu wielu cierpiących, często biednych, nieuleczalnie chorych ludzi odzyskało wiarę w sens życia i w dobroć człowieka. W 1997 r. zainaugurował Festiwal Młodych Organistów i Wokalistów im. ks. Jerzego Popiełuszki z udziałem licznych wykonawców m.in. z Litwy, Ukrainy, Czech i Polski.

Był kapelanem Towarzystwa Miłośników Miasta Bydgoszczy, do którego wstąpił w 1996 r. Do ostatnich dni swego życia był czynnym członkiem Zarządu, kapelanem i opiekunem duchowym stowarzyszenia. Chętnie i często służył swoją ogromną wiedzą na temat bydgoskich kościołów, księży i uroczystości kościelnych. Pomagał w organizacji najważniejszych uroczystości i imprez Towarzystwa, dbając o ich godną oprawę. Opublikował wiele artykułów oraz książek m.in. „Bogu i Im zbudowaliśmy tę świątynię”, „Sanktuarium Nowych Męczenników świątynia modlitwy i pamięci”, „Sanktuarium Nowych Męczenników”, (przewodnik po świątyni).

  Za działalność duszpasterską i społeczną został odznaczony: Krzyżem Kawalerskim Orderu Polonia Restituta (2010 r.), Złotym Krzyżem Zasługi (2004 r.), Medalem Kazimierza Wielkiego (2003 r.). Otrzymał również wiele wyróżnień m.in.: „Człowiek roku 1999”, Protektor czynny Archikonfraterii Literackiej w Warszawie. Zmarł 27 listopada 2010 r. w sobotę.Spoczywa przed Sanktuarium Nowych Męczenników w Bydgoszczy,ul. Bł. ks. Jerzego Popiełuszki

Uchwałą Rady Miasta Bydgoszczy z 16 X 2011 r. fragment ul. Solnej, od ul. Szpitalnej do ul. Wybieg, otrzymał imię ks. prałata Romualda Biniaka.

 

 
Zapal znicz   |   Wszystkie znicze
,,Co dla zmysłów niepojęte, niech dopełni wiara w nas.'' Oby skrzydła wiary przykryły kamienie zwątpienia i uniosły serca ponad przemijanie...
27 listopad
Dodaj wspomnienie   |   Wszystkie wspomnienia
Opcje strony:
urodzinowy znicz
urodzinowy znicz
zapalił(a) dnia 2015-01-17
-
Powiadom znajomych
Imię i nazwisko:
Adres e-mail:
-
Pamiątki
Obrazki pamiątkowe
 
-
SprzataniePomnikow.pl
Kliknij aby obejrzeć ofertę
 
-
KSIĄDZ BISKUP JAN TYRAWA
-
Piotr Karpeta
10.06.2013