KuPamięci.pl

Stanisława Adamowicz


* 21.05.1921

 

+ 30.06.2010

Miejsce pochówku: Warszawa, cm. Wolski (kw. 100-5-1)

,

woj. mazowieckie

pokaż wszystkie
wpisy (8)
Licznik odwiedzin strony
27449
Płk w st. spocz. lek. Stanisława Adamowicz
1921-2010

Urodziła się w maju 1921 r. w Chabarowsku na Dalekim Wschodzie (miasto położone nad rzeką Amur na granicy z Chinami) w rodzinie polskich zesłańców. Ukończyła Państwowy Instytut Medyczny w Chabarowsku w marcu 1943 r. zdobywając uprawnienia lekarza internisty.

W okresie luty – maj 1944 r. pełniła służbę wojskową w Armii Czerwonej na Dalekim Wschodzie w 6 batalionie medyczno-sanitarnym jako lekarz, a następnie ordynator oddziału wewnętrznego.

W maju 1944 r. została przeniesiona do Moskwy a następnie do m. Sumy na Ukrainie, gdzie były formowane jednostki I Armii WP. Pracowała w Komisji Lekarskiej przy Komisji Ewidencyjnej, gdzie uczestniczyła w badaniach ok. 12 tys. poborowych.  W sierpniu jej jednostkę przerzucono w rejon Żytomierza, który niemieckie lotnictwo silnie bombardowało, gdzie została ranna. Na terytorium Polski uczestniczyła w walkach o wyzwolenie Lubelszczyzny, m.in. w okolicach Lubartowa.

W październiku 1949 r. rozkazem Ministra Sił Zbrojnych ZSRR została zdemobilizowana z Armii Czerwonej z poleceniem powrotu do Chabarowska. Tam w okresie kwiecień-czerwiec 1950 r. zrobiła specjalizację w zakresie analityki klinicznej w 3. Zespolonym Szpitalu Klinicznym,  a następnie do października 1950 r. pracowała w szpitalu miejskim w Chabarowsku jako lekarz - analityk. Jednak z chwilą uzyskania przez Rodaków mieszkających na terytorium ZSRR możliwości powrotu do kraju swoich przodków, natychmiast z niej skorzystała. Rodzinny Chabarowsk odwiedziła jeszcze kilka razy.

Po powrocie do kraju pracowała w CePeLek oraz w 2. Centralnym Szpitalu Klinicznym w Warszawie – od 1964 r. na stanowisku Kierownik Pracowni Analitycznej w Zakładzie Analityki Lekarskiej. Stale pogłębiała swoją wiedzę uczestnicząc w kursach specjalistycznych (m.in. kurs w zakresie hematologii w 1960 r.) oraz w pracach studyjnych, np. w ramach współpracy w 1970 r. z Wojskową Akademią Medyczną im. Kirowa w Leningradzie zajmowała się tematyką badań klinicznych na okres „W”. Ponadto zajmowała się weryfikacją tłumaczeń na język rosyjski artykułów nt. najnowszych osiągnięć w medycynie. Awansowana do stopnia pułkownika w 1968 r. Zwolniona z zawodowej służby wojskowej w 1971 r. Odznaczona Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Złotym Krzyżem Zasługi, Srebrnym Krzyżem Zasługi – dwukrotnie, medalami resortowymi oraz polskimi i rosyjskimi odznaczeniami bojowymi.

Mężatka, matka Andrzeja i Haliny.

 
Zapal znicz   |   Wszystkie znicze
Halina Kustosz
córka
2013-03-22
Są łzy, co jak ogień palą,
Są serca, które się nigdy nie żalą,
Są winy, na które nie ma sędziego,
Więc kiedy płaczę, nie pytaj, dlaczego.
Józef Żochowski
siostrzeniec
2010-07-06
Serdeczne wyrazy współczucia dla Halinki i Andrzeja składa: Józef z żoną i córkami. Naprawdę jest nam bardzo przykro, Wasza Mama była dla naszej rodziny najżyczlwszą Ciocią .
Lidia Kolakowska-Alonso
szkolna kolezanka Haliny
2010-07-06
Serdeczne wyrazy wspolczucia dla Haliny i calej Rodziny Lidka
Marta Lityńska
2010-07-06
Głębokie wyrazy współczucia - najbliższym Pani Stanisławy Adamowicz.
Teresa i Jerzy Pluta
znajoma
2010-07-03
Wszystko na świecie ma swe przeznaczenie, Lecz jedno pozostaje na zawsze... wspomnienie.
Złóż kondolencje   |   Wszystkie kondolencje
Moja Mama była spaniała, odważna, decyzyjna, kochająca, dbająca o nas...teraz spogląda z "góry" i nadal czuwa, jak dowódca nad wojskiem w czasie bitwy. Mamo, dam radę, bądź spokojna, mam Twoje geny, nie poddam się...Bądź przy mnie, dodawaj sił i odwagi. Pozdrawiam córka
Halina Kustosz
7 lipca 2010
Strona główna serwisu 2 Szpitala Klinicznego WAM
Halina Kustosz
Dodaj wspomnienie   |   Wszystkie wspomnienia
Opcje strony:
Zdjęcia
Urna z prochami złożona w grobie rodzinnym
Odznaczenia płk Stanisławy Adamowicz
Stanisława Adamowicz - Międzyzdroje 1952 r.
Pani Pułownik w mundurze
Stanisława i Henryk Adamowiczowie - marzec 1952 r.
Gdynia 1947 r.
Stanisława Adamowicz 1947 r.
-
Halina Kustosz
Halina Kustosz
(córka) napisał(a) dnia 2013-03-22
Są łzy, co jak ogień palą,
Są serca, które się nigdy nie żalą,
Są winy, na które nie ma sędziego,
Więc kiedy płaczę, nie pytaj, dlaczego.(...)
-
Halina Kustosz
Halina Kustosz
zapalił(a) dnia 2023-05-03
Dla Ciebie Mamo realizuję projekt zdrowotny. Dziękuję za Twoją wiedzę i wychowanie w 3D: Honor, Odwaga, Ojczyzna. Będę zawsze myśleć o Tobie.
-
Powiadom znajomych
Imię i nazwisko:
Adres e-mail:
-
Pamiątki
Obrazki pamiątkowe
 
-
SprzataniePomnikow.pl
Kliknij aby obejrzeć ofertę
 
-
Halina Kustosz
01.07.2010