Płk w st. spocz. lek. Stanisława Adamowicz 1921-2010
Urodziła się w maju 1921 r. w Chabarowsku na Dalekim Wschodzie (miasto położone nad rzeką Amur na granicy z Chinami) w rodzinie polskich zesłańców. Ukończyła Państwowy Instytut Medyczny w Chabarowsku w marcu 1943 r. zdobywając uprawnienia lekarza internisty.
W okresie luty – maj 1944 r. pełniła służbę wojskową w Armii Czerwonej na Dalekim Wschodzie w 6 batalionie medyczno-sanitarnym jako lekarz, a następnie ordynator oddziału wewnętrznego.
W maju 1944 r. została przeniesiona do Moskwy a następnie do m. Sumy na Ukrainie, gdzie były formowane jednostki I Armii WP. Pracowała w Komisji Lekarskiej przy Komisji Ewidencyjnej, gdzie uczestniczyła w badaniach ok. 12 tys. poborowych. W sierpniu jej jednostkę przerzucono w rejon Żytomierza, który niemieckie lotnictwo silnie bombardowało, gdzie została ranna. Na terytorium Polski uczestniczyła w walkach o wyzwolenie Lubelszczyzny, m.in. w okolicach Lubartowa.
W październiku 1949 r. rozkazem Ministra Sił Zbrojnych ZSRR została zdemobilizowana z Armii Czerwonej z poleceniem powrotu do Chabarowska. Tam w okresie kwiecień-czerwiec 1950 r. zrobiła specjalizację w zakresie analityki klinicznej w 3. Zespolonym Szpitalu Klinicznym, a następnie do października 1950 r. pracowała w szpitalu miejskim w Chabarowsku jako lekarz - analityk. Jednak z chwilą uzyskania przez Rodaków mieszkających na terytorium ZSRR możliwości powrotu do kraju swoich przodków, natychmiast z niej skorzystała. Rodzinny Chabarowsk odwiedziła jeszcze kilka razy.
Po powrocie do kraju pracowała w CePeLek oraz w 2. Centralnym Szpitalu Klinicznym w Warszawie – od 1964 r. na stanowisku Kierownik Pracowni Analitycznej w Zakładzie Analityki Lekarskiej. Stale pogłębiała swoją wiedzę uczestnicząc w kursach specjalistycznych (m.in. kurs w zakresie hematologii w 1960 r.) oraz w pracach studyjnych, np. w ramach współpracy w 1970 r. z Wojskową Akademią Medyczną im. Kirowa w Leningradzie zajmowała się tematyką badań klinicznych na okres „W”. Ponadto zajmowała się weryfikacją tłumaczeń na język rosyjski artykułów nt. najnowszych osiągnięć w medycynie. Awansowana do stopnia pułkownika w 1968 r. Zwolniona z zawodowej służby wojskowej w 1971 r. Odznaczona Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Złotym Krzyżem Zasługi, Srebrnym Krzyżem Zasługi – dwukrotnie, medalami resortowymi oraz polskimi i rosyjskimi odznaczeniami bojowymi.
Dla Ciebie Mamo realizuję projekt zdrowotny. Dziękuję za Twoją wiedzę i wychowanie w 3D: Honor, Odwaga, Ojczyzna. Będę zawsze myśleć o Tobie.
Halina Kustosz
zapalił(a) znicz dnia 2022-10-26
Tęsknię za Tobą Mamo...
Halina Kustosz
zapalił(a) znicz dnia 2022-08-05
Kochana Mamo, będę kontynuować tradycje rodzinne, bez względu na miny i turbulencje, w tym lub przyszłym roku. Nadal żyję według Twoich wytycznych. Śpij w spokoju, musi być dobrze, tak jak chciałaś.
Są łzy, co jak ogień palą,
Są serca, które się nigdy nie żalą,
Są winy, na które nie ma sędziego,
Więc kiedy płaczę, nie pytaj, dlaczego.
Józef Żochowski
siostrzeniec 2010-07-06
Serdeczne wyrazy współczucia dla Halinki i Andrzeja składa: Józef z żoną i córkami. Naprawdę jest nam bardzo przykro, Wasza Mama była dla naszej rodziny najżyczlwszą Ciocią .
Moja Mama była spaniała, odważna, decyzyjna, kochająca, dbająca o nas...teraz spogląda z "góry" i nadal czuwa, jak dowódca nad wojskiem w czasie bitwy. Mamo, dam radę, bądź spokojna, mam Twoje geny, nie poddam się...Bądź przy mnie, dodawaj sił i odwagi. Pozdrawiam córka
Strona KuPamięci wykorzystuje pliki cookie ("ciasteczka") w celu
zapewnienia dostępu do treści (więcej informacji).
Zmiana ustawień dotyczących przechowywania ciasteczek możliwa jest
bezpośrednio z poziomu Twojej przeglądarki.